فعالیت بیش از 2 هزار نفر در صنعت شیلات استان ایلام
مدیر شیلات و آبزیان استان از تولید 9500 تن انواع آبزیان و عملیاتی شدن احداث 80 قفس ماهی و اشتغال بیش از 2 هزار نفر در استان خبر داد.
1398/06/06
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام، رضا سلیمانی گفت: در حال حاضر بیش از 200 مزرعه پرورش ماهی گرم آبی و سرد آبی و پرورش در قفس و استخر دو منظوره کشاورزی با تولید بیش از 9500 تن انواع آبزیان شامل قزل آلا، کپور و سایر گونه‌های بومی با ارزش اقتصادی 1000 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم بیش از 2000 نفر فعال هستند.

سلیمانی افزود: وجود سراب‌های مهم در شهرستان‌ها زمینه بسیار مهمی را جهت توسعه فعالیت آبزی پروری در این مناطق فراهم کرده به طوری که در حال حاضر شهرستان بدره و دره شهر با وجود مناطق کلم، سد سیمره و رودخانه سیمره قطب مهم تولید ماهیان گرم آبی و سرد آبی در استان هستند و شهرستان دهلران در بحث تولید آبزیان در استخرهای دو منظوره کشاورزی رتبه اول استان را داراست.

وی خاطرنشان نمود: طرح‌های نوین آبزی پروری که در استان عملیاتی شده عبارتند از، طرح پرورش ماهی در قفس در دریاچه پشت سدها است که در سال گذشته با ظرفیت 2000 تن انواع آبزیان در سد سیمره شهرستان بدره توسط 21 نفر مجری با احداث بیش از 80 عدد قفس عملیاتی شد که این موضوع در سایر سدهای استان نیز در حال بررسی بوده و در حال حاضر مطالعه سد دویرج در شهرستان دهلران جهت این فعالیت در دستور کار است که در سال جاری بعد از اتمام مطالعه توسط مشاور، طرح پرورش ماهی در قفس در این سد عملیاتی خواهد شد.

مدیر شیلات و آبزیان بیان داشت: تامین غذای سالم و پروتئین مورد نیاز جامعه، افزایش بهره وری از منابع آبی کشور و نیز اشتغال زایی و توسعه اقتصادی از جمله اهداف سازمان شیلات کشور بوده، در استان ایلام قبل از انقلاب هیچ‌گونه واحد تولیدی در آبزی پروری موجود نبوده و در واقع سرمایه گذاری خاصی در صنعت آبزی پروری در استان صورت نگرفته است در سال 1375 با تشکیل مدیریت شیلات در استان و با توجه به پتانسیل‌های مهم و نیز منابع آب خرد کشاورزی زمینه بسیار مهمی جهت توسعه فعالیت‌های شیلاتی فراهم شد. 

سلیمانی در زمینه مصرف آبزیان گفت: سرانه مصرف آبزیان قبل از تشکیل شیلات حدود 250 گرم برآورد شده که با فعالیت‌های صورت گرفته در حال حاضر سرانه به بیش از7/5 کیلو گرم رسیده است.
تعداد مشاهده خبر181 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal