ایلام در رتبه ی چهارم کشور از نظر میزان تولید کلزا قرار دارد
معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی ایلام: ایلام در رتبه ی چهارم کشور از نظر میزان تولید کلزا قرار دارد. محمد علی اقدسی اظهار داشت: استان ایلام در بخش زراعت در سالجاری با تلاش سازمان و کشاورزان زحمتکش به رتبه چهارم از تولید در کشور دست یافت که اتفاقی بی نظیر در زراعت استان بوده است.
1398/05/28
معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی ایلام:
ایلام در رتبه ی چهارم کشور از نظر میزان تولید کلزا قرار دارد
محمد علی اقدسی اظهار داشت: استان ایلام در بخش زراعت در سالجاری با تلاش سازمان و کشاورزان زحمتکش به رتبه چهارم از تولید در کشور دست یافت که اتفاقی بی نظیر در زراعت استان بوده است.
اقدسی با توجه به رتبه های ملی کسب شده ی در سال زراعی جاری به تولید بیش از 21 هزار و 570 تن کلزا اشاره کرد و گفت: با این میزان تولید بی سابقه در استان و خرید بیش از 21هزار تن از تولید این محصول از کشاورزان ،و علی رغم کم وسعت بودن استان از نظر میزان تولید در رتبه ی چهارم کشوری بعد از استانهای گلستان،خوزستان،مازندران قرار گرفته است.
وی گفت: استان ایلام به لحاظ تنوع شرایط اقلیمی خاص یکی از مناطق بسیار مستعد جهت کشت دانه های روغنی به شمار می آید که با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی و همچنین توسعه صنایع جانبی ،از جمله احداث کارخانه روغن کشی میزان تولیدات استان در زمینه ی دانه های روغنی در سنوات آینده افزایش چشم گیری خواهیم داشت.
اقدسی در ادامه گفت : لازم به ذکر است با این میزان تولید دانه ی روغنی کلزا در سطح استان و با در نظر گرفتن جمعیت و سرانه ی مصرف 17 کیلوگرمی روغن، ایلام با تولید بیش از 9هزار تن اولین استان کشور بوده که به مرحله ی خودکفایی رسیده است.
معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان یاد آور شد؛ در سالجاری با وجود سیل فروردینماه و خسارتهای ناشی از آن ،تا کنون بیش از 264هزار تن گندم نانی و دوروم و همچنین بیش از 27هزار تن انواع بذور اصلاح شده از کشاورزان استان خریداری شده که حجم خرید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حداقل به میزان 85هزار تن افزایش یافته است و در این زمینه نیز در رده ی استانهای برتر کشور قرار گرفته ایم .
وی خاطر نشان کرد؛ از نظر ارزیابی کیفی گندم ،این محصول تولید شده در استان بنا به آزمایشات انجام شده رده ی پنجم کشوری را به دست آورده است.
محمد علی اقدسی از 15 واحد تولید فن آوری بذر خبر داد و گفت: در سالجاری بیش از 27 هزار تن مجموعا انواع بذور اصلاح شده ی گندم و جو( آبی و دیم) خریداری نموده که با توجه به مصرف حداکثری 22 هزار تن بذر برا کل سطوح قابل کشت گندم در سطح استان، از لحاظ تولید بذر نیز ایلام در رتبه ی نخست کشوری قرار دارد، و هر ساله بیش از چهار تا پنج هزار تن از انواع بذور تولیدی از استان ما به سایر استان های کشور انتقال داده می شود به طوری که بخشی از بذور استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان ، بوشهر و آذربایجان شرقی از استان ایلام تامین گردیده است.
تعداد مشاهده خبر44 بار
تصاویر مرتبط

  • رتبه کلزا_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal